Seyahatte Hırsızlardan Korunmanın 8 Yolu

Gezginlerin korkulu rüyası: Seyahat ederken hırsızlara denk gelmek! Peki herkesin başına gelebilir mi? Evet, neden olmasın? Dünyanın her yerinde mi? Evet, hiç şüpheniz olmasın. Benim başıma geldi mi? Henüz hayır. Sizin başınıza geldi mi? Bilemiyorum, yorum yazabilirsiniz.

Gezgin insan, yeni yerler görmenin, yeni insanlar tanımanın ve hayallerini gerçekleştirmenin de verdiği rehavete kolayca kapılır.  Birazcık dikkatsiz davrandığında, ne kadar gelişmiş bir ülkede olduğundan bağımsız olarak hırsızların dikkatini kolayca üstüne toplayabilir. Sonuçta koca bir sırt çantanız var ve belli ki telefonunuz, paranız, fotoğraf makineniz ya da bilgisayarınız yanınızda. Seyahat ederken hırsızlara karşı korunmanızı sağlayacak birkaç önerim var.

Asma Kilitler Dostunuz Olsun

Seyahatte Hırsızlardan Korunmanın 8 Yolu – Yolda Kal
Fermuar Kilidi

Her ne kadar basit görünseler de çantanızın fermuarına iliştireceğiniz bir asma kilit sizin savunmasız görünmenizin önüne geçecektir. İster anahtarlı ister rakam kombinasyonlu ya da isterseniz parmak izi korumalı bir asma kilit ile çantanızın güvenliğini büyük oranda sağlayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Elbette bu durum sırt çantanızın çalınmasına engel değil, ancak siz o meşhur Şanzelize’nin ışıl ışıl vitrinlerine dalmışken, birilerinin de çantanızın içine dalmasına engel olabilir.

Değerli Eşyalarınızı Yanınıza Almayın

Eğer gerçekten çalınacak kadar değerli eşyanız yoksa, hırsızlık için de potansiyel hedef olmaktan kurtulabilirsiniz. Son model telefon yerine daha basit model tercih ederek vitrininizin cazibesini biraz düşürürseniz belki de çantanız ya da içindekiler o kadar cazip görünmeyecektir.

Değerli Eşyaları Sırtınızda Taşıyın

Eğer yolculuğunuza valiziniz eşlik edecekse, onu bot turunda ya da müze gezisinde bir yerlere bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine günlük kullanım için sırt çantası edinebilir ve tüm değerli eşyalarınızı yakınınızda tutabilirsiniz.https://yoldakal.com/hangi-sirt-cantasi/ Hangi sırt çantasını alacağınıza karar verirken yapacağınız seyahatin tarzını da göz önünde bulundurun.

En Değerlileriniz En Derine

Hani şu boyuna asılabilen minik cüzdanlar olur ya, kıyafetinizin içine kolaylıkla atabileceğiniz. İşte o sizin hayatınızı kurtarabilir. Pasaportunuz, biletleriniz, nakit ve kredi kartlarınızı olabildiğince bu tarz gizli çantalarda taşıyarak, kendinizi hırsızlığa karşı koruyabilirsiniz. Her seferinde bozuk para için bu çantayı ulu orta çıkarmaktan da kaçının. Yani küçük miktarlar cebe, geri kalan çantaya.

Az Nakit Çok Huzur

Hemen her yerde kredi kartınızı ya da banka kartınızı kullanabilecekken tüm paranızı nakit halinde yanınızda taşımanıza inanın hiç gerek yok. Yürüyen bir banka gibi dolaşmaktansa, günlük ihtiyaç duyabileceğiniz kadar nakitle yollara koyulmak sizi daha güvenli tutacaktır.

Online Bankacılık Kullanın

Seyahatte Hırsızlardan Korunmanın 8 Yolu – Yolda Kal

Olası bir kredi kartı kaybında, anında kartınızı kullanıma kapatmak için dakikalarca bekleme müziği dinlemek istemiyorsanız, online bankacılık uygulaması mutlaka telefonunuza yüklü olsun.

Çok Göze Batmayın

Dikkat çekici olmak yerine basit bir görünüme sahip olarak, hırsızlık mağduru olmaktan korunabilirsiniz.  Basit bir telefon, ucuz bir fotoğraf makinesi ya da lüks olmayan kıyafet ve aksesuarlar sizi iyi bir şekilde kamufle edebilir. Pahalı elektroniklerinizi elinizde sallaya sallaya yürümek yerine, sadece ihtiyaç duyduğunuzda çantasından çıkararak kullanabilirsiniz.

Kasa Kullanmayı Deneyin

Konakladığınız otelde, odanızda bir kasa bulunuyorsa, değerli eşyalarınızı bu kasalarda saklayabilir ve yanınızda daha az eşyayla keyifle sokakları turlayabilirsiniz. Bazen emanet kasaları otel odanızda değil de resepsiyonda yer alıyor olabilir. Bu gibi durumlarda kasaya bırakacağınız nakitlerin, üzerinde isminizin yazılı olduğu ve iç yüzeyinde içerindeki tutarın yazılı olduğu kapalı zarflarla emanete teslim edilmesi, bazı tatsızlıkların önüne geçebilir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.