Yeni Yılda Yeni Başlangıçlar – 2017

Herkes yeni yıla girdiğine göre, kutlamalar yapıldığına göre hazır ortalık sakinlemişken ben de iki çift lakırdı edeyim istedim.

Tam 5 sene oldu çantamı yüklenip yola çıkalı. Evden çıkıp kapıyı kapattıktan sonra ilk adımlarımı atmaya başladığım heyecanın yerini hiç bir şey tutmadı.

Macerayla dolu 5 senemin mini özeti:

Yeni Yılda Yeni Başlangıçlar - 2017 – Yolda Kal
-20 derecede bir başıma kar temizlerken | Sırbistan, Rudnik

 

(2012) Sırbistan’ın bir ormanındaki köy evinde yaşayan yazar Bozidar Mandic’in yanında 3 ay yaşadım. Kar küredim, odun kestim, doğanın dinginliğine teslim oldum.

– Fransız gezgin Sandrine ile birlikte Sırbistan‘dan Makedonya‘ya kadar yürüyerek seyahat ederek toplamda 1000 km yolu 5 ayda tamamladık.

– 20 metrelik yelkenli teknede gönüllü çalışarak yardımcı kaptanlık ve miçoluk yaptım. Fransa‘dan denize açıldık, Akdeniz’i, Atlantik Okyanusu‘nu aşarak önce Antigua & Barbuda adasında yürüyerek seyahat ettik ardından Güney Karayip denizini geçerek Trinidad & Tobago adasına ulaştık.

(2013) Venezuela’nın yağmur ormanları ile kaplı Orinoco Deltasında 2,5 ay gönüllü çalışarak Warao yerlilerine yardımcı oldum. Doğanın kucağında yaşamanın ne demek olduğunu öğrendim.

– Venezuela’dan Manaus’a (Brezilya) uzanan otobüs yolculuğum sırasında Amazon ormanlarını yakından görme şansını yakaladım. Manaus’ta amazon nehri kıyısında kısa da olsa yürüyüşler yaptım. Ardından Sao Paulo‘ya geçtim ve burada bir süre vakit geçirdikten sonra Güney Amerika yolculuğumu sonlandırma kararı aldım.

Yeni Yılda Yeni Başlangıçlar - 2017 – Yolda Kal
Hopa’dan sonra asfalttan yürümek hiç hoş bir deneyim değildi.

(2014) Bir süre İzmir’de yaşadıktan sonra önce Batum‘a gittim. Ardından Sarp sınır kapısından Ardeşen’e kadar yürüyerek seyahat ettim. Ayak bileğimdeki sorun sebebiyle seyahatime ara verip eve geri döndüm.

Yeni Yılda Yeni Başlangıçlar - 2017 – Yolda Kal
LizardVille ve ben

(2015) Sırbistan’da köy evi alıp burada yaşamaya karar verdim. Kitap yazmaya başladım. Çevredeki milli parkları, ormanları, dağları, zirveleri ziyaret etmeye devam ediyorum. Aldığım evin (LizardVille – evet evin adı bu) genel durumu pek iç açıcı olmasa da, önümde tamir ve tadilatla geçecek uzun bir süreç ve şimdilik cebimde yeterli miktarda para olmasa da huzurlu olduğum yeri buldum.

Tüm bunlar olup biterken yaşamım ve seyahatim hakkında mini belgesele (Yolda), bir televizyon programına (Zirveyi ZorlayanlarYaban TV) ve radyo programına (Kordonda Gece Seyri – TRT Radyo) konuk oldum. Güncemde bildiklerimi, öğrendiklerimi, düşüncelerimi ve hislerimi paylaştım, sosyal medyada hunharca görsel, hikaye paylaştım, gelen kutusuna düşen her mesajı, e-postayı itina ile cevapladım, elimden geldikçe çevreme yardımcı olmaya çalıştım, bol bol yedim, içtim, eğlendim, keyiflendim, serserilik yaptım, yolumu kaybettim, yola gelemedim.

5 sene gibi kısa bir zaman aralığına bir ömür keyfini hissedeceğim hayatı sığdırmak planlarım arasında yoktu. Bu süreçte başıma gelen her şey herkes kadar beni de şaşırtıyor.

4 üniversite terk, irili ufaklı sağlık sorunları olan, zihniyle sürekli boğuşmak zorunda kalan, örümcekten, yılandan korkan, adam gibi yüzme bilmeyen, deniz tutan, karanlıkla arası hiç iyi olmayan, şehirde büyümüş benim başıma bunlar geliyorsa sizler neler yapabileceğinizi hesap edin. Benim yaptığım koca okyanusa bir bardak su ekleyip bununla kendimi eğlemekten öte olamadı. Sizlerin, gençlerin, okyanusta koca dalgalar oluşturacak güce sahip olduğuna eminim.

Yukarda saydığım olumsuzluklara rağmen; midem bulana bulana koca okyanusu geçmeme, dağları, zirveleri aylarca yürürken börtü böcekten korkmama, Güney Amerika’ya kadar gidip Sao Paulo’dan dönmeme, Anadolu kıyılarını 1 sene boyunca yürüyeceğim diye yola çıkıp yolun başında eve dönmeme, yaşamak istediğim doğanın içinde bile zaman zaman daralmama rağmen diyorum ki, yine olsun yine yaparım!

Hoşgeldin Yeni Yıl: 2017

Yeni yıl hayallerim arasında kitap yazmak var.
Belki de en güzel hayalimdi kitap yazmak. Gerçek olması muhteşem bir duygu.

Yeni yılı bir türlü bitmeyen kitabımı bitirmeye ve LizardVille’in tamir & tadilat işlerine ayırmaya karar verdim. Yazmam gereken sayfalar, kurmam gereken mobilyalar, elektrik bağlatmak için biriktirmem gereken paralar, kurmam gereken bir soba, sebze yetiştirmek için böğürtlenlerden temizlemem gereken bir bahçe beni bekliyor. Tüm bunlar olup biterken blogumda yazılar yayınlamaya devam edeceğim. Sosyal medyada görseller paylaşmaya, zaman zaman ahkam kesmeye, nadiren de olsa tanıtım yazıları ile hayatımı devam ettirmeye çalışacağım. Yepyeni bir hayatın içinde debelenmekten daha keyif verici ne olabilir ki.

Yeni yıla ait hayallerim bunlar. 2018 yılının ilk aylarında neler yaptığıma, neler yapamadığıma, neleri umursadığıma ve neleri hiç takmadığıma tekrar bakar, detaylı analizini yazarım.

Hayal kurmakla yetinmeyip adım atacak cesarete, bilgiye, güce ve isteğe sahip olacağınız bir yıl ve ömrünüz olmasını dilerim.

Yeni yılınız kutlu olsun!

6 YORUM

  1. Bak aslında tam da şimdi gelmem lazımmış. Ot biçmeyi pek beceremiyorum belki ama başka bir işin ucundan tutabilirdim 🙂 Sevgiler dostum, her şey gönlünce olsun.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.